Ameryka w ruinie vol. 2, czyli Pan Traszka nie wie co to statystyka

okladka

Nowy prezydent, niezależnie od tego kto nim zostanie ma przed sobą ciężkie zadanie, które paradoksalnie nie do końca wynika z tego w jakim stanie znajduje się kraj. Jeśli wierzyć statystykom, to za czasów Clintona, Busha i Obamy przestępczość systematycznie malała, coraz mniej policjantów ginęło na służbie, zmniejszała się liczba zabójstw, gwałtów i innych przestępstw z użyciem przemocy. W oczach opinii publicznej sytuacja wygląda jednak całkiem inaczej. Szczególnie Republikanie, próbują wmówić wyborcom, że w kraju panuje chaos i tylko Trump może zaprowadzić porządek.

violent crime 1990-2010

Newt Gingrich, czyli niedoszły republikański kandydat na prezydenta, który podobnie jak Trump, wygląda jakby uciekł z kreskówki, stwierdził w programie telewizyjnym, że statystyki go nie interesują, bo „ludzie czują się zagrożeni, a uczucia są ważniejsze niż teoria”. Co jest zastanawiające co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze: Pan Traszka nie wie jak działają statystyki (bo fakt, że w 2015 roku było mniej morderstw niż powiedzmy w 1990 to nie teoria, tylko prawda). Po drugie: niestety, Gingrich może mieć rację. Wybory można wygrać opierając się na niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości odczuciach wyborców.

violent crime 2009-2013

Nawet jeśli problem przemocy jest mniejszy niż kiedyś, to w dobie internetu, Twittera, Facebooka, kiedy informacja rozprzestrzenia się z prędkością babci pędzącej do wolnej ławki w kościele, wszyscy dowiadują się od razu o każdej tragedii. Nie pomagają wcale kolejne doniesienia o strzelaninach w szkołach, barach czy centrach handlowych, ani też wyjątkowa brutalność policji, szczególnie w stosunku do Afroamerykanów. Dla nieuprzedzonej i niezaangażowanej w amerykańską politykę osoby źródła tych problemów mogą wydawać się dosyć oczywiste. Trudno, żeby nie było strzelanin w kraju, w którym każdy bez problemu może legalnie lub nielegalnie nabyć (bądź ukraść, pożyczyć czy dostać w prezencie) broń automatyczną (chociaż Kanada sobie jakoś radzi, a tam też dostęp do broni jest ułatwiony, problem jest więc bardziej złożony).

kanada

Z drugiej strony trudno, żeby policja nie strzelała pierwsza, w sytuacji, gdy każdy ma broń, szczególnie jeśli sędziowie mają tradycję uniewinniania policjantów, którym zdarzyło się zastrzelić jakiegoś Murzyna. Niestety rozwiązanie tego problemu wydaje się póki co niemożliwe. NRA (czyli w wolnym tłumaczeniu „narodowy związek strzelecki”) torpeduje wszelkie próby ograniczania sprzedaży broni (nawet dla osób podejrzanych o terroryzm!), nie mówiąc nawet o jakimkolwiek odebraniu broni osobom, które już ją posiadają.

bron

Problem rasizmu w kraju zbudowanym przez niewolników też raczej nie zostanie rozwiązany jedną ustawą nawet najbardziej postępowej głowy kraju i ogólnie rzecz biorąc jest tematem na osobną kilkutomową monografię. Równie trudnym problemem jest pędzące na łeb, na szyję rozwarstwienie społeczne. Bogaty „1%” bogaci się coraz bardziej, a biedni biednieją. Poczyniono niewielkie ruchy, w rodzaju zwiększenia minimalnej stawki godzinowej, jednak to może nie wystarczyć. Długi studenckie, czynsze i rachunki za świadczenia medyczne nadal rosną niewspółmiernie do zarobków.

us-tuition-feess.jpg

Na koniec warto dodać trudną do pozazdroszczenia sytuację pierwszej, drugiej i trzeciej generacji latynoskich imigrantów (chociaż tych mieszkających w należącym jeszcze nie tak dawno do Meksyku Teksasie trudno chyba nazywać imigrantami…). Mimo, że 2 z 3 najbardziej liczących się republikańskich kandydatów na prezydenta (Ted Cruz i Marco Rubio) to latynosi,

republikanie

w wyborach weźmie udział jadący na nienawiści do imigrantów, głównie Meksykanów, Donald Trump…

Źródła:

Poparcie dla Rubio i Cruza: http://www.newsmax.com/Headline/poll-cruz-rubio-trounce/2016/03/08/id/718001/

Statystyki przestępstw według FBI: https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2013/crime-in-the-u.s.-2013/violent-crime/violent-crime-topic-page/violentcrimemain_final

Statystyki przestępstw według American Immigration Council: http://www.immigrationpolicy.org/just-facts/anecdotes-evidence-setting-record-straight-immigrants-and-crime-0

Pan Traszka nie wie jak działają statystyki: https://www.youtube.com/watch?v=dZBDkGconF8

Sprzedawanie broni podejrzanym o terroryzm: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-36563337

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Ameryka w ruinie vol. 2, czyli Pan Traszka nie wie co to statystyka

  1. i się stało. niemyśląca niższa klasa średnia zadecydowała. niemyślący demokraci również, bo kandydatura Sandersa to było naprawdę ożywcze coś. niestety mam wrażenie, że dla Amerykanów to mniejszy problem niż dla reszty świata… teraz to dopiero się zacznie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s