Źle się dzieje w Państwie Polskim, czyli policja przyjeżdża na Facebooka

policja

Jako wnuk i prawnuk sybiraków nie mam specjalnego sentymentu do państwa zwanego Związkiem Radzieckim. Jako syn kogoś, kto pod koniec lat 70 na demonstracji trzymał transparent „Nigdy więcej Katynia” nie jestem specjalnie skory do żartów na temat zbrodni katyńskiej. Jako człowiek, który uznaje wolność słowa za jedno z praw człowieka, nie uważam, że policja powinna przyjeżdżać do ludzi piszących głupie lub obraźliwe żarty na Facebooku. A tak właśnie się stało w przypadku Bartosza Tomassiego, działacza partii Zmiana.

Sytuacja jest o tyle idiotyczna, że jesteśmy wprost zalewani falą postów, w których ludzie bezpośrednio namawiają do mordowania uchodźców lub grożą pobiciem lub śmiercią konkretnym osobom. Tutaj choćby kilka przypadkowych postów podrzuconych przez jednego z fanów:

hejty na uchodzcow.jpg

Mało tego, podobne groźby pod adresem konkretnych osób pojawiają się w przestrzeni publicznej poza internetem, na dodatek prezentowane przez grupy (w tym wypadku kibole), które są znane ze swojej skłonności do realnej, nie tylko wirtualnej przemocy, a sąd je olewa:

z20040374Q,Skandaliczny-transparent-podczas-meczu-na-stadioni.jpg

Nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi mi o to, że nie podoba mi się kiedy aresztują „moich”, tym bardziej, że z partią Zmiana nie sympatyzuję wcale, głównie ze względu na jej proputinowskie ciągoty. Chodzi mi o to, że w tym wypadku mamy do czynienia z idiotycznym i obraźliwym, ale mimo wszystko żartem. To tak jakby działacz ONR napisał, że reprezentacja Niemiec na olimpiadzie dostanie medal za gazowanie Żydów czy coś w tym stylu. Zachowanie godne potępienia, lecz trudno uznać, że mamy tu do czynienia z namawianiem do przemocy czy groźbami pod czyimś konkretnym adresem. Tak samo w wypadku Tomassiego, który zadeklarował, że wziąłby udział w dyscyplinie olimpijskiej polegającej na strzelaniu w tył głowy w katyńskim rowie. Trudno uznać to za próbę propagowania ustroju totalitarnego. Można by było go oskarżyć o obrazę pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej, ale to już temat na całkiem inną dyskusję.

Widzę w tym wszystkim bardzo niebezpieczny trend, bo z jednej strony gdy skrajna prawica mówi o „terrorze poprawności politycznej” i „wolności słowa” w wypadku rasizmu i namawiania do przemocy wobec uchodźców, liberałów czy lewicy, to władza im przyklaskuje. Rzecznik ONR może sobie wrzucać na Facebooka obrazki z Waffen SS i nikogo to nie rusza. Z drugiej strony, gdy ktoś żartuje w drugą stronę, to w ruch idą paragrafy o propagowaniu ustroju totalitarnego. Przeraża mnie nieco perspektywa tego, co będzie dalej. Kiedy zaczną się naloty na lokale organizacji czy partii mających w swoich programach „socjaldemokrację”? Przecież wiadomo, że nasza władza już dawno nie odróżnia socjalizmu od komunizmu. Nie wspominając o tym, że ci którzy bezkarnie grożą na prawo i lewo mają szansę na uzbrojenie się w ramach obrony terytorialnej. Wtedy od mówienia o strzelaniu będą mogli przejść do czynów.

Źródła:

Do rzeczy mówi o Tomassim: http://dorzeczy.pl/id,9409/Lewicowe-poczucie-humoru.html

Do rzeczy pisze o aresztowaniu: http://dorzeczy.pl/id,9446/Dzialacz-Zmiany-zatrzymany-przez-policje.html

Wprost pisze o tym jak nie będzie śledztwa w sprawie transparentu: https://www.wprost.pl/kraj/10009755/Dla-was-beda-szubienice-to-nie-grozba-Nie-bedzie-sledztwa-ws-transparentu.html

Wyborcza pisze o transparencie: http://wyborcza.pl/1,75398,20040440,skandaliczny-transparent-na-stadionie-legii-kod-gw-beda.html

A tu o polskich naziolkach, którym władza nie przeszkadza: https://ahmedgoldstein.wordpress.com/2016/08/01/gdzie-sie-podziali-tamci-nazisci/

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Źle się dzieje w Państwie Polskim, czyli policja przyjeżdża na Facebooka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s