Lewak nie gardzi: szanujmy ludzi, niekoniecznie poglądy

W dyskusji politycznej wszyscy są dla siebie mili, dopóki się ze sobą zgadzają. Niestety, o ile nie jest to dyskusja w ramach Klubu Dyskusyjnego Wzajemnej Adoracji, to prędzej czy później dojdzie do jakiejś różnicy zdań.

memman.jpg

W tym momencie reakcje wahają się od „masz prawo do swojego zdania” do „powinni cię powiesić, ty !#$%Q!!1” Niektórzy internetowi mądrale twierdzą, że „wszyscy mają trochę racji” albo, że „wszystkie opinie są tak samo ważne” i że „powinno się dążyć zawsze do kompromisu”. Uważam, że tacy ludzie albo są idiotami albo próbują przepchać w ten sposób jakąś dziwaczną ideologię, z którą rozmówca się nie zgadza. Nikt mi nie wmówi, że jeśli uważam, że powinniśmy żyć w pokoju i unikać mordowania się nawzajem jest to tak samo słuszne, jak poglądy kogoś kto chce mnie powiesić na latarni albo wysadzić bombą, bo jestem „lewakiem” albo „niewiernym”.

Z drugiej strony mamy niestety inny problem, który zauważyliśmy przy okazji wyborów w Polsce, Brexitu czy też wyborów w USA. Część lewicowych czy liberalnych wyborców zmieszała opozycję z błotem, odmówiła jakiejkolwiek dyskusji i wyzwała od wariatów, faszystów, rasistów i tak dalej. Sama Hillary Clinton stwierdziła w pewnym momencie, że wyborcy Trumpa są „żałośni”. Oczywiście, spora część wyborców Trumpa, PiS czy fanów UKiP ma całkiem paskudne poglądy, ale żyjąc w demokratycznym państwie należy wypracować jakiś sposób wspólnego życia.

Jeśli pomyślimy chociaż przez kilka minut, możemy dojść do wniosku, że ludzie, którzy głosują „nie tak jak trzeba” mają swoje powody. Oczywiście my nie musimy się z nimi zgadzać, ale nie musi to wcale oznaczać, że druga osoba jest fanatykiem/rasistą/szaleńcem. Co do czego, na Trumpa zagłosowali także Meksykanie i kobiety, więc chyba nie każdy fan Trumpa automatycznie nienawidzi kobiet i Meksykanów, prawda?

paula trump.png

 

Zresztą, pamiętacie chyba jakie były ostatnie wybory w Polsce? Nie tylko fanatyczni zwolennicy Kaczyńskiego mieli już trochę dosyć rządów PO i PSL. Jakie opcje pozostawały? Nowoczesna to praktycznie to samo, co PO. Zjednoczona Lewica z Millerem specjalnej sympatii nie budziła. O Partii Razem ludzie albo nie słyszeli albo uznali, że „i tak nie wejdzie” albo stwierdzili, że to pewnie jakieś komuchy. Co tam dalej zostało? Korwin? Tu raczej głosują, ci co albo się zgadzają z jego poglądami albo nie do końca się zgadzają, ale uważają, że „przynajmniej coś zmieni”. Poza tym mieliśmy do wyboru jeszcze Kukiza i PiS. Kukiz nie miał programu, ale niektórym mogło się wydawać, że wniesie coś nowego (no i wniósł: naziolków do parlamentu, tego jeszcze nie grali w III RP). Poza tym zostawał jeszcze PiS. W tym wypadku mamy oczywiście fanatyków prezesa, ale mamy też ludzi, którzy uznali, że mają dość rządów PO, umów o dzieło, dzikiej reprywatyzacji, afer, ośmiorniczek i tak dalej. Można uznać te argumenty za nieadekwatne albo spowodowane propagandą propisowskich mediów, ale niektórych najwyraźniej przekonały. W tych wyborach większość ludzi (z tych, którzy w ogóle poszli głosować!) postanowiła zagłosować na coś, co było dla nich „mniejszym złem” z tym, że dla niektórych był to właśnie PiS.

Inna sprawa, że po wyborach jak diabeł z pudełka wyskoczyli Macierewicz, prezes, minister Szyszko, Waszczykowski, Ziobro i reszta hałastry i zaczęli robić swoje porządki. Szydło działa na autopilocie, a pan prezydent swoją biernością i uległością w stosunku do prezesa zawiódł chyba nawet tych, którzy nie mieli wobec niego żadnych nadziei i woleli głosować choćby na panią Ogórkową (która notabene także zawiodła nawet tych, którzy nie mieli wobec niej żadnych nadziei). Można się było tego spodziewać? Pewnie część z was się spodziewała, ale nie wszyscy są tacy sprytni albo po prostu nie mają czasu na siedzenie przez cały dzień w internecie i śledzenie bieżącej polityki.

dudant-selfie

 

Jaki z tego wniosek? Ano taki, że fakt, że ktoś popiera (lub popierał) jakąś konkretną opcję polityczną nie oznacza, że podpisuje się pod wszystkim, co ta opcja robi. Pisanie, że wszyscy, którzy głosowali na PiS/Trumpa/za Brexitem to idioci, szaleńcy, rasiści, faszyści lub cokolwiek innego, nic nam nie daje. Mówimy tu o milionach ludzi, którzy często mają ze sobą mało wspólnego i z którymi musimy koegzystować w społeczeństwie. Najgorsze w tym wszystkim jest odczłowieczanie ludzi o przeciwnych poglądach. Nawet ktoś, posiadający najbardziej obrzydliwe poglądy czy sympatie polityczne pozostaje człowiekiem. Możemy go bojkotować, krytykować, a nawet zwalczać metodami prawnymi lub siłowymi (w samoobronie oczywiście), ale nie możemy odbierać mu człowieczeństwa i twierdzić, że np. „rasistów trzeba wieszać bez wyroku” albo, że „radiomaryjni katole to bydło”, bo wtedy nie będziemy się różnili w naszym myśleniu od nazistów czy islamskich radykałów.

Wniosek jest dosyć jasny: żyjemy w demokratycznym społeczeństwie, więc, jeśli chcemy, żeby nasza opcja wygrała, to musimy przekonać większość do tego, że nasza opcja jest lepsza albo przynajmniej „mniej gorsza”. Wrzucając do jednego wora wszystkich, którzy się z nami nie zgadzają, nie zdobędziemy przyjaciół. Nie chodzi tu bynajmniej o tzw. „pośrodkizm” kiedy to sadzamy naprzeciw siebie homofoba, który chce wieszać gejów i homoseksualistę, który chce sobie żyć w spokoju. Idiotyczne i szkodliwe poglądy trzeba zwalczać i nie należy ich promować (co uwielbiają niektóre „lewackie” media, które sobie zapraszają takiego Korwina i patrzą jak słupek wyświetleń szybuje do góry). Nie możemy zapomnieć jednak, że nawet najbardziej znienawidzony przeciwnik pozostaje człowiekiem i ma takie same prawa (ale także obowiązki!), co my.

Na koniec możecie obejrzeć co mówi na ten temat grany przez Toma Walkera Jonathan Pie. Nie ze wszystkim się zgadzam (trochę przesadza w stronę, że „trzeba ze wszystkimi rozmawiać”), ale mówi też rzeczy, o których pisałem w tym tekście:

 

Źródła:

Hillary Clinton mówi o fanach Trumpa:

http://edition.cnn.com/2016/09/09/politics/hillary-clinton-donald-trump-basket-of-deplorables/

Obrazki:

Zdjęcie z planu Dark Knight Rises, ze storiesbywilliams.com: https://storiesbywilliams.files.wordpress.com/2012/07/the-dark-knight-rises-bane-batman-hug.jpg

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Lewak nie gardzi: szanujmy ludzi, niekoniecznie poglądy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s