Czy można karać za bycie faszystą?

Na lewackich stronach co raz przetacza się dyskusja na temat tego czy można karać za faszyzm czy nie. Argumenty dzielą się na 2 grupy:

1. Propagowanie faszyzmu jest niezgodne z prawem i prowadzi do ludzkiej krzywdy.

2. Nie można karać za „myślozbrodnię”, bo jest to zwykły totalitaryzm, być może nawet gorszy od samego faszyzmu.

Żeby lepiej zrozumieć całe zagadnienie chciałbym wam zadać pytanie: czy można karać za bycie złodziejem?

Wydaje się, że pytanie jest głupie, bo przecież złodziei karzemy bez przerwy i za swoje kradzieże lądują w więzieniu (chyba, że mają wujka tam gdzie trzeba). No i w tym momencie dochodzimy do sedna sprawy: złodziej idzie do więzienia za kradzież, a nie za samo bycie złodziejem. Bycie złodziejem nie polega na tym, że ma się złodziejskie poglądy, tylko na tym, że się kradnie.

Tak samo z byciem faszystą. Jeśli nie spędzacie dnia na propagowaniu nienawiści na tle narodowościowym, prześladowaniu osób homoseksualnych lub praktykujących inne religie, nie nawołujecie do mordowania przeciwników politycznych, nie bijecie osób o innym kolorze skóry, ani nie atakujecie feministycznych demonstracji, to gratulacje: nie jesteście faszystami.

Jeśli jednak ktoś robi wyżej wymienione rzeczy, to nie ma prawa zasłaniać się wolnością poglądów, bo jest zwykłym bandytą, jak cała reszta faszystów.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Czy można karać za bycie faszystą?

 1. Nic dodać, nic ująć. W momencie, gdy ich toksyczne poglądy się uzewnętrzniają, przestajemy teoretyzować i zaczyna się realny wpływ na rzeczywistość.

  Polubienie

 2. Ciężko się nie zgodzić. Możesz myśleć co chcesz. Do czasu aż myśli nie przerodzą się w czyny skierowane w mienie bądź osobę.
  Tyle, że w Polsce mamy prewencję, tak ?
  Czyli policja ma przewidywać skutki czyjegoś „myślenia” i przeciwdziałać zanim dojdzie do czynu. Idea piękna, tylko aby przewidywać trzeba wiedzieć… co prowadzi do skracania smyczy.
  Błędne koło wolności obywatelskich.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s